Диета со кефир

Кефирска диета за губење на тежината

Редовното консумирање кефир го прави телото поздраво, но најважно е што го нормализира дигестивниот тракт, го забрзува метаболизмот и го активира процесот на слабеење. Составот содржи калциум, кој го започнува процесот на согорување маснотии, бидејќи влијае на хормоните одговорни за ова. Неопходно е да се избере вистинскиот производ и да се пие неизладен.

Купете пијалок кој содржи само млеко и кисело тесто. Рокот на траење не треба да надминува 2 недели, идеално ако го купите денешното производство и пиете во рок од 2 дена. Конзистентноста е хомогена, без грутки и нечистотии, бела. Обрнете внимание на содржината на маснотии: за луѓе со прекумерна тежина се препорачува со 1% содржина на маснотии, а за други со 2, 5-3, 2%.

Мени за диета со кефир

Мени за постен ден

Пост, еднодневен, односно посен ден. Ви овозможува да исфрлите околу 2 кг, да го исчистите телото, да го намалите волуменот на телото. Предноста е што треба да „трпите" само еден ден. Пијалокот е достапен и лесно сварлив. Сепак, второто не важи за оние кои имаат гастроинтестинални заболувања - тие не треба да губат тежина користејќи го предметниот метод. Остатокот, прилагодете се на брзо губење на тежината - подобро е да не планирате ништо за овој ден и само да се опуштите, да прошетате.

Постот значи дека не можете да користите ништо освен 1, 5-2 литри кефир и вода. Оваа количина поделете ја на 6 оброци и пијте ги на секои 2 часа. Ако гладот се чувствува доволно силно, тогаш „напијте се" со вода. Количината на пијалок се пресметува на следниов начин: 0, 5 литри на 20 кг телесна тежина, но максимум 2 литри. Ваквата диета ќе ви даде чувство на леснотија поради брзото варење и исчистениот гастроинтестинален тракт. Патем, пијалокот помага да се намали нивото на лошиот холестерол.

Пред и после ваков пост, треба малку да го промените менито за да го намалите шокот на телото. Неколку дена пред почетокот, вклучете чаша пијалок во вашата дневна исхрана, а исто така малку намалете ја дневната калориска содржина на диетата. Исто така, треба да внимавате да ја напуштите диетата: првиот ден заменете неколку чаши кефир со мали порции урда, вториот ден додадете варен зеленчук во исхраната, а третиот леќата на пареа. Потоа постепено проширете го вашето мени, но вклучете во него барем понекогаш мал дел од пијалокот навечер.

Губењето на тежината ќе биде околу 2 кг и во исто време ќе бидат потребни најмалку 3 см во половината. Ако таквите денови на пост ги вклучите еднаш на секои 2 недели, тогаш со текот на времето можете да постигнете добар и траен резултат. Патем, ова не е единствената опција, многумина ја надополнуваат со друга здрава и нискокалорична храна. На пример, јаболка, овесна каша, краставици, леќата или урда - наизменичното со други состојки ќе го наполни телото со енергија, хранливи материи и ќе уживате во поразновидно мени.

Мени за 3 дена

Пред да експериментирате со вашето тело, направете мал тест за вториот ден да не најдете несакани ефекти: дијареа, надуеност, надуеност. Започнете со еден постен ден со овој ферментиран млечен производ за да одредите како вашето тело реагира на него. Ако почнете да чувствувате не само проблеми со гастроинтестиналниот тракт, туку и вртоглавица, слабост или други знаци на малаксаност, тогаш овој метод на губење на тежината не е погоден за вас.

За 3 дена можете да изгубите до 5 килограми, што секако ќе се забележи на вашата фигура. Во исхраната можете да додадете инфузија од шипинка како извор на витамин Ц. Водата не треба да има на менито, инаку можен е оток. Полесна опција за диета ви овозможува да ја надополните диетата со кисели бобинки и овошје (макс = 1 кг дневно), или 100 гр урда или 2 варени јајца, мала количина минерална вода.

Смислете различни опции од менито, на пример, првиот и третиот ден пијте само кефир, а вториот ден ограничете се на овошје, освен грозје и банани. Оние на кои им е тешко да седат на моно-диети, можат да направат мени со додавање зеленчук, житарки, сушено овошје, билни чаеви. Главната работа е да се исклучи сè пржено, масно, солено, пушено и да се намалат порциите.

Мени за 7 и 9 дена

Тоа подразбира секојдневна исхрана со ферментиран млечен напиток и друга нискокалорична протеинска или јаглехидратна храна, а последниот ден - само кефир. Волуменот на пијалокот што го пиете дневно не треба да надминува 1, 5 литри, а дополнителен производ во количина до 400 g. Усогласеноста со овие правила ќе ви овозможи да се ослободите од 7 кг за една недела. Запомнете, за да го одржите резултатот, излезот од диетата мора да биде мазен.

Оваа недела, важно е да се набљудува не само исхраната, туку и фрагментацијата, зачестеноста на оброците, обидете се да се придржувате до единствен распоред. Откажете се од сол, шеќер, силни пијалоци како чај и кафе, храна со висок гликемиски индекс. Неделната диета ви овозможува да вклучите:

 • Урда со низок процент на содржина на маснотии;
 • Овошје и сушено овошје;
 • Зелен зеленчук;
 • Варени пилешки гради;
 • Печен компир;
 • Вода и билен чај.

Напуштајќи ја диетата, откажете се од брашното и маснотиите, обидете се да ги следите правилата на урамнотежена исхрана, пијте многу вода и движете се повеќе. Се препорачува внесување и излегување од било која диета половина од времетраењето на нејзиното времетраење. Тоа е, во овој случај, пожелно е да се посветите 4 дена пред и 4 дена по строга диета за намалување на калориската содржина на вашата исхрана.

Резултатот и ефективноста на диетата можете да ги одржите ако дневно пиете најмалку 100 гр кефир со една лажица трици или влакна во прав. Диетата не треба да ја повторувате повеќе од еднаш на секои 6 месеци. Ако резултатот не задоволува, тогаш е погодна диета за 9 дена:

 • 3 дена: 1, 5 l кефир и 100 g варен ориз без сол;
 • 3 дена: 1, 5 l и 100 g варени пилешки гради без сол;
 • 3 дена: 1, 5 литри и неколку јаболка.

Со таква диета можете да изгубите повеќе од 7 килограми, но се зависи од строгото почитување на упатствата и почетните параметри на телото. Многу луѓе се заинтересирани за диета за еден месец, но нутриционистите не советуваат да консумираат кефир во големи количини толку долго, бидејќи може да предизвика зголемена киселост на гастроинтестиналниот тракт.

Опции за диета со кефир

Методите се разликуваат по термините и производите што ги вклучуваат. Ние веќе го разгледавме првото, па без одлагање ќе ги опишеме нијансите на вториот.

со јаболка

Може да трае 3 или 5 дена, во секој од нив, покрај 1 литар пијалок, треба да изедете и 1 кг јаболка;

со леќата

Потребно е преку ноќта житарката да се прелива со врела вода и со неа да се завиткаат садовите во крпа. Наутро ќе имате готова сочна каша која не изгубила ништо корисно. Наизменично користете леќата и кефирот, така што дневно излегуваат 3 порции од секој од производите. Солта не може да се користи за каша, можете да додадете малку зеленило за вкус. Може да трае до 2 недели - водете се од состојбата на вашето тело;

Со урда

Оваа опција го подобрува метаболизмот, го заситува коскениот систем со калциум и го спречува уништувањето на мускулното ткиво, што се случува со други моно-диети. На денот кога треба да испиете до 1, 5 литри пијалок и да изедете едно пакување урда (400 g). Времетраењето на усогласеноста со таква диета е 3-9 дена;

риги

Тој е дизајниран за 2 недели и така се нарекува затоа што еден ден јадете нискокалорична и здрава храна: зеленчук, овошје, супи со малку маснотии, житарки, а вториот - само кефир. Значи, потребно е да се наизменично сите 14 дена;

со краставици

Неговото времетраење е 3-5 дена, а по желба овој експеримент може да се повтори за неколку недели. Краставицата може да се јаде одделно, или можете да ја измешате со кефир со блендер, правејќи коктел. Поради големото количество вода и влакна во него, само му помага на телото да ослабне и да се исчисти;

Со овошје

За 5 дена, пијалокот мора да се комбинира со овошје или бобинки. Може да биде сè освен банани и грозје, како лубеница, праски, јагоди, јагоди и други, во комбинација со кисело млеко;

Со зеленчук

Времетраење и значење, како и во претходната верзија: изберете производи кои се комбинирани со кефир и имаат ниска калорична содржина, но висока хранлива вредност.

Било кој од овие методи дефинитивно ќе има корист: закрепнување и губење на тежината, само треба да ја изберете вашата опција.

Добрите и лошите страни на диетата со кефир

добрите

 • Заситеност на телото со лесно сварливи и целосни протеини, кои помагаат за слабеење, а неопходен е за одржување на коскениот и мускулниот систем;
 • Чистење. Од него се отстрануваат сите токсини, мукозната мембрана се лекува - гастроинтестиналниот тракт почнува да работи како часовник, што го подобрува варењето и апсорпцијата на храната, запекот исчезнува;
 • Поволен ефект врз кардиоваскуларниот систем и намалување на нивото на холестерол. Помага во чистење на крвните садови и го храни телото со минерали;
 • Превенција на дисбактериоза. Бидејќи пијалокот содржи многу „добри" бактерии, тој може да ги уништи „лошите" микроорганизми кои се развиваат во вашите црева;
 • Намалени нивоа на шеќер во крвта. Пијалокот е незаменлив за дијабетес;
 • Зајакнување на имунитетот. Содржи многу корисни материи, а освен тоа ги чисти цревата, чија работа е толку важна за подобрување на функционирањето на имунолошкиот систем;
 • Подобрување на психо-емоционалната состојба и исчезнување на несоницата. Употребата на млеко има смирувачки ефект и го нормализира функционирањето на телото, особено на мозокот;
 • Исчезнување на подпухналост. Дизајниран за отстранување на вишокот сол од телото, има мало диуретично дејство;
 • Губење на тежина. Резултатите се упорни, а со редовно повторување, можете да ги постигнете саканите параметри;
 • Го подобрува изгледот: состојбата на косата, ноктите и кожата.

Минуси

 • Со продолжена употреба, може да ја зголеми киселоста на гастроинтестиналниот тракт кај здрава личност. Не користете за лица со гастритис, чиреви или висока киселост на желудникот;
 • Свеж пијалок произведува лаксативно дејство, а оној што се чува повеќе од 3 дена е фиксирачки;
 • Контраиндициран кај луѓе кои страдаат од бубрежна болест;
 • Долготрајната употреба на големи количини кефир може да доведе до исцрпување на телото и бавен метаболизам. Затоа, при изборот на диета за период од 5 или повеќе дена, погледнете ги само оние каде што се присутни други состојки, на пример, верзијата кефир-ориз.

Сериозна штета може да дојде само во 2 случаи:

 1. ако имате контраиндикации за употреба на овој производ;
 2. предолго следење на моно-диета без соодветна подготовка за тоа.

Осврти и резултати од диетата со кефир

Несомнено, техниката е ефикасна ако ги следите сите правила за нејзино спроведување. За да не се ослободите, подобро е да изберете или денови на постот, или диета со додавање други производи. Но, прегледите на оние кои изгубиле тежина на различни опции:

 • „За една година изгубив 20 кг на следниов начин: имам 2 дена за истовар на кефир неделно";
 • „Изгубив 25 килограми и ја достигнав целта од 55 килограми благодарение на тридневната диета. Го правам тоа еднаш месечно во изминатата година";
 • „Решив да започнам со 9-дневна диета и благодарение на неа изгубив 6 кг и 17 см волумен. Сега јадам се што сакам, но во мали порции и еднаш неделно организирам посен ден.

Се надеваме дека сте биле инспирирани од овие критики, а исто така ќе почнете да го средувате вашето тело со помош на овој ферментиран млечен производ. Патем, сите жени што ги интервјуиравме забележаа не само намалување на нивната тежина, туку и чистење на кожата, а тоа е последица на тоа што цревата се ослободија од токсините и почнаа целосно да функционираат.

Ви понудивме многу опции, но запомнете дека најдобрата е онаа во која уживате!