Диета со шест ливчиња: мени за секој ден, прегледи и резултати, фотографии пред и потоа

производи на ден за диета 6 ливчиња

Диетата со 6 ливчиња е многу популарна денес. Методот се смета за едноставен и ефективен. Тоа не чини многу. Сепак, има и такви кои се сомневаат во можноста за губење на тежината со шема за слабеење. За да разберете дали методот навистина ви овозможува да се ослободите од вишокот килограми, вреди да се проучи детално.

Суштината на диетата 6 ливчиња

Се верува дека диетата ја развила шведската нутриционистка Ана Јохансон. Методот влијае на психологијата на жената. Слабеењето е многу поинтересно, придржувајќи се до диета во форма на цвет. Се препорачува диетална дажба за да бидете креативни. Менито е претставено во форма на цвет. Секој ливче го означува денот и главниот производ. Препорачливо е да се прават натписи во различни бои, а светло боја на средината на цветот. Како резултат на тоа, жената станува сопственик на прекрасен план за акција, од кој се препорачува секој ден да се откине по едно поминато ливче.

Методот е моно-диета. Всушност, секоја шема за исхрана на таков план е усогласеност со правилата за посебна потрошувачка на храна. Давајќи предност на одредена храна дневно, едно лице не меша елементи едни со други што можат негативно да влијаат на фигурата. Голем број на супстанции, влегувајќи во стомакот заедно, ја забавуваат брзината на варење. Како резултат на тоа, храната нема време да се претвори во енергија и веднаш се трансформира во маснотии. Диетата со 6 ливчиња не вклучува истовремена употреба на неколку производи одеднаш. Како резултат на тоа, таков феномен станува невозможен.

Монотоната диета предизвикува губење на тежината. Моно-диетите, кои се забележани не повеќе од 25 часа, агресивно влијаат на вишокот килограми. Ова се должи на особеностите на функционирањето на дигестивниот систем. Црниот дроб складира различни материи кои се уште не му се потребни на телото. За време на моно-диета, губењето на тежината троши само еден специфичен производ. Телото брзо се заситува со него и почнува да бара нов извор со различен хемиски состав. Како резултат на тоа, влезната храна всушност се вари за ништо. На телото и понатаму му треба извор на енергија. Како резултат на тоа, доаѓа до разделување на сопствените резерви на маснотии. Консумирањето на поткожното масно ткиво започнува од средината на денот.

Еден венчелист ви овозможува да согорите прилично голем број вишок килограми. Методот вклучува алтернација протеин-јаглехидрати. Ана Јохансон тврди дека 50% од успехот на слабеењето со помош на методот се постигнува токму поради оваа карактеристика.

Контраиндикации за усогласеност

Диетата доведува до брзо губење на тежината. Ова станува причина за сериозен стрес за телото. Ако некое лице било болно, тоа може да го наруши функционирањето на голем број органи. Поради оваа причина, методот има контраиндикации. За да се одбие употребата на шемата за губење на тежината, потребно е:

 • за време на бременост или доење;
 • во присуство на патологија на ендокриниот систем;
 • ако лекарите препорачуваат придржување до терапевтска диета;
 • во присуство на дијабетес мелитус или бубрежна болест;
 • во случај на патологија на дигестивниот тракт;
 • едно лице поминува низ период на рехабилитација по операцијата;
 • се спроведува медицински третман;
 • се јавуваат болести на кардиоваскуларниот систем.

Со претпазливост, вреди да се користи методот за луѓе чии активности се поврзани со сериозен ментален и ментален стрес. Одбивањето на вообичаената диета може да доведе до намалување на нивото на перформанси и концентрација. Не очекувајте наплив на енергија за време на диетата.

Принципи на шемата за губење на тежината

Диетата е дизајнирана за 6 дена. Следете го методот на губење на тежината понатаму е многу обесхрабрено. Факт е дека исхраната е еднокомпонентна. Во голема мера го ограничува телото во внесувањето на главните компоненти на исхраната. Доколку методот за слабеење се следи подолго од пропишаниот период, диетата со 6 ливчиња станува опасна по здравјето. Се препорачува да се повтори методот не повеќе од двапати годишно.

Можете да изгубите до 0, 8 кг дневно. Како резултат на тоа, во текот на целиот период, можете да изгубите не повеќе од 5 кг. За луѓето со значителна дебелина, вредноста на индикаторот изгледа мала. Меѓутоа, ако жената има некој килограм вишок, тоа е доволно.

Можете да јадете само една храна дневно. Шемата за губење на тежината се состои во поделба на храната. Авторот на диетата препорачува да не се мешаат главните компоненти на диетата. Во друга ситуација, доаѓа до нивна нецелосна асимилација и телото не е во состојба целосно да ги свари. Целиот вишок се претвора во масно ткиво. Кога се консумира одделно, храната подобро се апсорбира од телото и не се претвора во маснотии.

Постои ограничување на јачината на звукот. Главниот производ не треба да се консумира неконтролирано. Менито ви овозможува да јадете до 500 g протеинска храна и до 1, 5 kg растителна храна. Житарките се ограничени на 300 гр.

Дозволено е храната да биде малку посолена и зачинета со незачинети зачини. Сепак, додавањето шеќер е строго забрането. Во деновите на протеини, можете да готвите супа од една компонента и да ја користите супата.

Дневната количина на течност не е ограничена. За време на диетата треба да пиете многу. Се препорачува да пиете најмалку 2 литри чиста вода дневно. Се препорачува да се вклучи употребата на чај во режимот на пиење. Дозволено е и кафе. Сепак, може да се пие само без шеќер и крем.

Мени за секој ден

Една жена може сама да креира мени за секој ден во неделата. Сите јадења мора да се подготвуваат само од дозволен производ со додавање на мала количина на зачини. За време на диетата треба да јадете:

 1. Првиот ден.Само риба. Можете да јадете 500 g од производот дневно. Секоја риба е дозволена. Во текот на денот, можете да јадете и масна и безмасна храна. Храната може да се готви во рерна, да се вари на пареа или да се вари. Употребата на масло е забранета. Дозволено е додавање на мала количина на зачини и сол. Протеин Денот е дизајниран да го засити телото на жената со лесно сварливи протеини и масни незаситени амино киселини. Во менито можете да додадете рибино месо од вредни сорти.
 2. Втор ден.Само зеленчук. Во текот на денот, можете да јадете 1, 5 кг од кој било зеленчук. Во лето, можете да им дадете предност на сите видови зелка, бугарска пиперка, краставици, тиквички, домати. Во зима и есен, можете да јадете цвекло, моркови и зелка. Можете да вклучите замрзната храна во вашата исхрана. Зеленчук богат со растителни влакна. Тие содржат многу елементи во трагови, пектин и витамини. Сепак, повеќето хранливи материи се чуваат само свежи. Затоа, термичката обработка е најдобро ограничена. Сепак, дозволено е готвење во двоен котел или рерна. Жената може да подготви салати од зеленчук во која било комбинација на производи. За облекување, можете да користите една лажица маслиново масло и мала количина сол.
 3. Трет ден.Само пилешко. На ден, можете да јадете 0, 5 кг посно бело месо без кожа. Може да биде која било птица. Филето треба да се вари или да се пече во рерна во фолија. Дозволената количина на храна треба да се подели на 5 оброци и да се консумира во текот на денот. Протеинот од пилешко месо брзо се апсорбира од телото. Ова може да предизвика чувство на глад. Се препорачува да се пие многу вода.
 4. Ден четврти.Само житарки. Во менито треба да додадете 200 житарки и 100 гр леб од цели зрна. Волуменот на житни култури се мери во сува форма. Можете да дадете предност на кој било производ. Сепак, експертите препорачуваат да се користи група на грубо мелење, кое не се лупи од овошните лушпи. Значи, во менито можете да вклучите кафеав ориз, херкулес и јачмен житарки. Идеална компонента е овесни или пченични трици. Може да се консумираат со вода наместо леб. Зрната го збогатуваат телото со вредни елементи во трагови. Целите житарки се богати со растителни влакна. За целосно да влезе во телото, не варете каша. За подготовка на житарки, се препорачува навечер да се натопи во ладна вода и да се остави до утрото. До појадок, производот ќе отече. Може да се загрева во микробранова печка и да се јаде во текот на денот.
 5. Ден петти.Само урда. Дневно е дозволено да се користат 0, 5 кг урда со мала содржина на маснотии. Дополнително, дозволено е внесување на 300 мл кефир со малку маснотии во исхраната.
 6. Шести ден.Само овошје. Во исхраната, можете да вклучите кое било овошје со исклучок на грозје и банани. Во текот на денот, по ваша дискреција можете да јадете до еден и пол килограм јаболка, праски, круши, кајсии, цреши или друго овошје. Ако има желба може да се печат. Сепак, дејството се препорачува да се изврши без употреба на шеќер.

Излегување од исхраната

По диетата, треба постепено да се враќате на вообичаената исхрана. Важно е да не се преоптоварува телото со многу тешка храна. Така што излегувањето од диетата не доведе до проблеми со дигестивниот систем, вреди да се создаде мени од истите производи што жената ги користела претходниот ден. Тоа се урда, зеленчук, овошје и посно месо. Потоа, дозволено е да се додаде друга храна. Сепак, подобро е да продолжите да се придржувате до нормите за правилна исхрана. Во спротивно, жените ризикуваат да ги вратат изгубените килограми во двоен волумен.

Ризици од методот

Концептот на авторот на диетата изгледа убедливо. Диетата е лесна за следење, а резултатите се доста привлечни. Сепак, лекарите не го делат ентузијазмот за системот на одделна исхрана. Пред сè, прашањето го поставува авторот на диетата. Се вели дека методот го измислил нутриционист од Шведска. Сепак, нема потврда дека таков лекар навистина постоел. Нема информации во специјализирани публикации. Постои мислење дека тврдењето дека методот го создал шведски диететичар било измислено само со цел на методот да му се даде дополнителна привлечност. Слични прашања поставува и исхраната на Ким Протасов.

Сите моно-диети се засноваат на принципите на посебна исхрана. Сепак, речиси е невозможно да се најдат производи кои во чиста форма се состојат од протеини или јаглени хидрати. Само јајцата може да се наречат чист протеин. Урдата, рибата, пилешкото месо содржат масти и јаглехидрати. Не постои научна потврда за целесообразноста на поделбата на производите на видови. Експертите ја забележуваат потребата од разновидна исхрана за да му се обезбеди на телото цела низа неопходни елементи. Човечкиот дигестивен систем не е способен сам да ги вари влакната или само протеините.

Погрешна идеја е вродена и во функционирањето на црниот дроб. Во методот, тој е позициониран како складиште на голем број супстанции кои телото ги чува во резерва. Сепак, експертите велат дека не задржува никакви хранливи материи освен гликоген. Вториот е потребен за одржување на енергијата во телото за време на период на интензивна работа. Сепак, тоа трае многу ограничено време. По 30-40 минути, залихите се завршени. Изјавата дека телото може да се засити од еден производ и да престане да го перцепира како извор на енергија не одговара на физиолошките карактеристики на една личност. Секоја храна се вари и се апсорбира. Сепак, енергетската вредност на производите може значително да варира. Со моно-диети, телото доживува катастрофален недостаток на витамини, минерали, масти и голем број други супстанции потребни за нормална работа.

Менито за исхрана вклучува алтернација на протеини и јаглени хидрати. Таквата диета е развиена од експерти. Сепак, не е погоден за сите луѓе кои сакаат да изгубат тежина. Синџирот на протеини и јаглени хидрати се нарекува цик-цак. Измислен е за професионални бодибилдери кои се принудени да седат на диета со малку јаглехидрати долго време. За да се доведе телото во форма пред натпреварот и да се заситат мускулите со храна, се користи таква исхрана. Обичниот човек има ризик, како резултат на таквата диета, да не ослабе, туку, напротив, да се здебели.

Мислење на лекар

6 ливчиња сугерираат критични ограничувања во исхраната. Недостасуваат основни состојки. Во описот стои дека диетата не треба да се следи повеќе од 6 дена. Ако седите на него две недели, ова може да предизвика сериозен дефект во функционирањето на телото. Ќе има хормонални нарушувања, влошување на состојбата на косата, како и намалување на имунитетот.

Секој ден на моно-диета е стресен за цревата. Тој е навикнат да вари разновидна, но позната храна. Најкомплексната компонента е протеинот. Ако цел ден јадете само протеинска храна, тоа може да предизвика запек. Сепак, јадењето премногу овошје и зеленчук следниот ден ќе резултира со надуеност и течна столица. Можни се и посериозни дефекти во функционирањето на варењето. Во некои ситуации, потребна е дури и корекција со лекови.

Не е само губење маснотии. Секој метод за губење на тежината е насочен кон борба против масниот слој. Сепак, човечкото тело не е во состојба брзо да се раздели со него. Во рок од еден ден, можно е да согорите не повеќе од 150 g масни клетки. Тоа значи дека за 6 дена можете да изгубите околу 1 килограм маснотии. А заедно со него се излачува и течност. Цревата се чистат од измет. Ова е добар ефект, но е краткотраен. Откако лицето ќе се врати во вообичаеното мени, тие повторно се формираат. Тежината на изметот е околу 2 килограми. За време на строги диети, се забележува сушење на мускулните ткива на внатрешните органи. Враќањето на мускулното ткиво е доста проблематично.

Усогласеноста со таков систем на губење на тежината не учи ништо. Не доведува до формирање на навики во исхраната и не укажува која храна не треба да се консумира по напуштање на диетата. Краткорочниот алгоритам на дејства за една недела предизвикува влошување на стресот. Со овој пристап, изгубената тежина последователно ќе се врати.

Следењето на диетата со 6 ливчиња бара внимателен и прецизен пристап. Однадвор, методот е едноставен и популарен. Сепак, тоа е прилично сомнително. Методот не гарантира губење на тежината, па дури може да доведе до збир на килограми. Ако жената сака да ослабе, подобро е да започнете да ги следите принципите на правилна исхрана и да си дадете умерено вежбање.