Каква диета треба да биде за гихт?

Исхраната за гихт е насочена кон намалување на количината на храна во која содржината на пурините е значајна (протеини, масна храна). Написот ги разгледува карактеристиките на диетата за гихт и висока урична киселина: што можете и што не можете да јадете, препорачаниот режим на вода, приближно мени.

Зошто треба да следите диета?

Без терапевтска исхрана, невозможно е да се замисли закрепнување. Болеста често предизвикува прекумерна количина на алкохол, протеини, масна храна во дневното мени. Пасивниот начин на живот ги влошува метаболичките нарушувања. Заедно со другите третмани, лекарите препорачуваат посебен режим на исхрана.

Неговата употреба помага:

 • нормализирање на телесната тежина, со што се намалува оптоварувањето на зглобовите;
 • спречување на акумулација на урична киселина.

Како резултат на тоа, се подобрува стапката на елиминација на токсините преку бубрезите.

зеленчук за гихт

Закрепнувањето од гихт е невозможно да се замисли без терапевтска исхрана.

Општи правила за исхрана

Диететската исхрана се заснова на почитување на основните правила:

 • значително намалување на количината на пурини (месо, риба, какви било масти од животинско потекло);
 • пополнете го дневното мени со производи во кои пуринските бази (млеко со малку маснотии, зеленчук, овошје, житарици) се содржани во мали количини;
 • пијте 1, 5-2 литри вода дневно (ако нема ограничувања од лекар).

Исхраната за гихт за мажи и жени ги има истите принципи. Но, мажите се оние кои имаат поголема веројатност да добијат гихт поради неухранетост, пиејќи голема количина на алкохолни пијалоци. Важно е да се намали содржината на заситени масти, главно од животинско потекло.

Сорти на исхрана

Диетата бр. 6 и нејзината разновидност (табела бр. 6 Д) се дизајнирани да ги намалат симптомите на гихт и да спречат егзацербации. Ако исхраната за гихт е прецизно избалансирана (антипуринска диета), тогаш таа содржи многу јаглени хидрати, но малку протеини и масти.

Табела број 6

Диета бр. 6 се користи за гихт, уролитијаза, индицирана е за време на периодот на опоравување.

домати печурки и тестенини за гихт

Карактеристики на диетата:

 • умерен внес на храна (поделете ја исхраната на 4-5 пати на ден);
 • ограничување или целосно исклучување од исхраната на храна со висока концентрација на пурини, оксална киселина и сол;
 • Медицинскиот пост е контраиндициран во која било фаза на болеста.

Препорачаната енергетска вредност е од 2400 до 2500 kcal.

Табела бр. 6 Д

За луѓе со нормална тежина, диетата се препорачува само за време на напад.

Карактеристики на диетата:

 • пониска калорична содржина во споредба со главната диета;
 • зголемен волумен на течност (до 2, 5 литри чиста вода дневно);
 • употребата на месо, риба и живина е ограничена на еден или два пати во 7 дена.

Таквата диета не може да се следи долго време, бидејќи не ги задоволува целосно физиолошките потреби за хранливи материи.

Која храна е прикажана?

Диетата за гихт и висока урична киселина вклучува јадење храна која има алкализирачки ефект.

храна за гихт

Затоа, не заборавајте за:

 • зеленчук;
 • овошје, бобинки (речиси сè е можно, со исклучок на грозје, смокви, малини, брусница и лингон);
 • леб (рж - без ограничувања, бел - во умерени количини);
 • млеко, млечни производи (со малку маснотии);
 • масти (главно сончоглед, пченка и маслиново масло);
 • јајца (максимум - 1 пилешко на ден);
 • живина, посно говедско, јагнешко, зајачко, пилешки гради;
 • посна риба (само варена или бари на пареа);
 • пијалоци (минерална вода препорачана од лекар, слаби чаеви, компоти, овошни пијалоци, желе, супа од шипинка, билни чаеви).

Дозволени се чоколадни слатки, бел слез, бел слез, посни колачиња, меренге, пудинзи.

Што е забрането?

Можно е да се намали количината на пурини и урична киселина во исхраната со елиминирање на храната богата со нив. Забранетата храна за гихт предизвикува влошување на болеста.

Затоа, одбиваме:

 • отпадоци;
 • чорби врз основа на месо или риба;
 • киселица;
 • спанаќ;
 • мешунки;
 • печурки (особено порцини);
 • аспарагус;
 • бриселско зелје;
 • кафе;
 • какао, чоколадо;
 • силен црн чај;
 • топли зачини, зачини;
 • алкохолни пијалоци.

Исклучувањето на овие производи од дневното мени ќе помогне да се намали нивото на холестерол во крвта, да се придонесе за неутрализација на урична киселина.

Воден режим за гихт

Важен услов за закрепнување е голема количина течност. Волуменот на чиста вода дневно треба да биде 1, 5-2 литри (под услов да нема контраиндикации од други тесни специјалисти). За време на периодот на егзацербација на патологијата, количината на течност дневно се препорачува да се зголеми на 2, 5 литри дневно. Ова вклучува алкална минерална вода препорачана од вашиот лекар. Усогласеноста со овој режим на пиење ќе помогне да се отстранат уратите од телото преку бубрезите.

А што е со алкохолот?

Строго е забрането да се зема алкохол, дури и во мали дози. Неговата употреба може да предизвика појава на нов напад. Ваквите пијалоци го намалуваат количеството на хормонот вазопресин, кој го произведува хипофизата. Главната функција на оваа супстанца е одржување на нормално ниво на течност во телото. Тој е одговорен и за работата на бубрезите, излачувањето на урична киселина.

алкохол како забранет пијалок за гихт

Што можете да јадете ако урична киселина е висока?

Карактеристики на диетата со висока урична киселина:

 • ограничување на количината на протеини на 0, 85 грама на 1 килограм човечка тежина дневно;
 • пијте до 2 литри вода дневно, по можност пред ручек (ако нема тенденција за едем);
 • целосно отфрлање на месото и рибата (многу пожелно), заменувајќи ги со млеко, млечни производи и јајца.

Подетална листа на производи составува диететичар, земајќи ги предвид сите патологии на пациентот.

Гихтот се влоши. Како да се јаде?

За време на егзацербација, се препорачува целосно да се префрлите на диетална табела од 6 Е пред крајот на нападот.

Основни принципи:

 • намалување на бројот на калории (поради лесно сварливите јаглехидрати, како што се бел леб, житарици, слатки, мед);
 • зголемена количина на течност;
 • месо, производи од риба и живина може да се јаде не повеќе од 2 пати на ден.

Од масти, дозволено е само растително масло (сончоглед, маслиново, пченка).

салата од зеленчук за гихт

Табела со корисни производи за пациенти со прекумерна тежина со гихт

Вишокот тежина со гихт ја влошува ситуацијата, бидејќи оптоварувањето на зглобовите се зголемува. Диетата број 6 останува главна со некои карактеристики.

Список на дозволени производи:

Производ Карактеристики за готвење, количина
Зајачко месо, мисирка, пилешки гради Варени или на пареа, до 2 пати во 7 дена
Овошје, бобинки (со исклучок на оние кои се забранети за гихт) Не е термички обработен
Зеленчук (било кој, освен бриселско зелје) Варени, на пареа
Леб (по можност 'рж, само вчера); Мала количина
Јајца Само тврдо варени, не повеќе од 1 дневно
Млеко со малку маснотии, млечни производи (вклучувајќи несолено, благо тврдо сирење) Можно без ограничувања
Масти (било растително масло) Во мала количина
Пијалоци (минерална вода без гас, билни чаеви, супа од шипинка, сок од домати). Нема лимит

Ваквата диета ги намалува калориите, притоа задржувајќи ги сите потребни хранливи материи.

овошје и бобинки за гихт

Примерок мени за тој ден

Со гихт, пожелна е фракционата исхрана, често, но малку по малку. Храната се зема 5-6 пати на ден, фракционо.

Примерок мени:

 • појадок - каша од овесна каша (млеко), супа од шипинка;
 • ужина - 1 чаша свежо исцеден сок од јаболко или јаболко;
 • ручек - борш без месо, млечен желе;
 • закуска - 1 чаша сок од домати без сол;
 • вечера - варена риба, салата од зеленчук;
 • ноќе - чаша кефир.

Со егзацербација, делови од вишок тежина, пожелно е да се намалат.

План на исхрана за недела

Исхраната за време на гихт не мора да предвидува континуирани ограничувања. Со правилно испланирано мени, исхраната ќе биде и вкусна и здрава.

Основни принципи:

 • храната треба да биде свежо подготвена, полупроизводи, не треба да се користи конзервирана храна;
 • категорично е невозможно да се гладува, применувајте ригидни моно-диети за губење на тежината.

Резултатот е едноставна здрава исхрана со ограничена протеинска и масна храна.

пилешко со зеленчук за гихт

Примери на корисни рецепти за пациенти со гихт

За да ја направите диетата не досадна, треба да покажете имагинација. Еве рецепти за подготовка на некои диетални јадења.

Супа со пиперка

За витаминска супа ќе ви требаат 3 пиперки, 2 домати, 1 кромид, растително масло (по можност маслиново), магдонос.

Готвење:

 1. Ситно сечканиот кромид се пржи со масло, но не се пржи.
 2. Избланширајте ги доматите, извадете ја кората, исечете ги на мали парчиња. Додадете во кромидот, динстајте додека смесата не се згусне.
 3. Исечете ја пиперката на коцки, додадете ја во смесата домати-кромид.
 4. Ставете сè во тенџере, истурете топла вода. Гответе 10-15 минути додека не омекнат пиперките.

Готовата супа посипете ја со магдонос.

Супа со јајце

Ќе ви треба бела зелка, слатки пиперки, моркови, 1 пилешко јајце, 1 кромид, сончогледово масло.

Готвење:

 1. Излупете го и измијте го целиот зеленчук. Зелката исечкајте ја ситно, слатката пиперка и морковот исечкајте ги на коцки.
 2. Истурете вода, доведете до вриење, варете 10 минути на тивок оган. Пропржете го кромидот додека не стане проѕирен, не пржете.
 3. Тешко сварете едно јајце.
 4. Додадете кромид во супа, доведете до вриење.
 5. Јајцето ситно исечкајте го, додајте го во садот за супа.

Задоволувачка и погодна за диета без пурини.

супа од јајца за гихт

Борш без месо

За вегетаријански борш, ќе ви требаат цвекло, свежа зелка, компири, кромид, сок од домати, копар.

Готвење:

 1. Ставете го цвеклото целосно да се свари.
 2. Измијте го целиот зеленчук и исечете го.
 3. Ставете ја смесата од зеленчук во врела вода, варете 15-20 минути.
 4. Цвеклото изладете го, излупете го, изрендајте на груб ренде. Додадете во тенџерето.
 5. Истурете сок од домати.

Оставете го готовиот борш да се вари 25-30 минути.

печена зелка

Карфиолот може да се готви во сос од кефир. Ќе ви требаат 1% кефир, 1 жолчка од јајце, 50 гр благо тврдо сирење, маслиново масло.

Препораки:

 1. Варете ја зелката додека не стане полумека, исцедете ја водата и изладете ја.
 2. Кефирот се меша со жолчката, сирењето ситно се трие.
 3. Садот за печење се подмачкува со масло. Намачкајте ја зелката, истурете го сосот и посипете со сирење.

Печете додека не порумени на 120 степени 10-15 минути.

печена зелка за гихт

Млечен десерт со киви

Ќе бидат потребни 0, 5 литри млеко, 1 киви, 1 лажица масло. една лажица шеќер, 1 пакување инстант желатин.

Готвење:

 1. Топло млеко, растворете желатин во него.
 2. Додадете шеќер и ванила, повторно загрејте, но не врие.
 3. Излупете го кивито, исечете го на коцки.
 4. Во стаклен сад истурете половина од смесата со млеко, оставете малку да се стегне.
 5. Ставете го кивито, истурете ја преостанатата смеса.

Ставете го во фрижидер целосно да се излади.

пудинг од морков

За нискокалоричен пудинг потребни ви се 2 големи моркови, 1 чаша млеко, 3 лажици гриз, 1 белка од јајце, 10 грама шеќер, 5 грама путер, презла.

Готвење:

 1. Излупени и изрендани моркови динстајте ги во млеко 10-15 минути.
 2. Додадете гриз, шеќер, половина парче путер.
 3. Протеините се ставаат 20 мин. во фрижидер, а потоа изматете во стабилна пена. Внимателно додајте во смесата.
 4. Подмачканата форма посипете ја со презла. Нежно преклопете ја смесата од морков.

Се пече на 180 степени 15 минути.

пудинг од морков за гихт

Здрави пијалоци

Со гихт, треба да пиете многу течности. Можете сами да направите вкусни пијалоци.

Домашен квас на овес

Ќе бидат потребни 0, 5 кг овес, 3 литри вода, 3 лажици. лажици шеќер, тегла од 3 литри, газа.

Готвење:

 1. Исплакнете го овесот, измешајте со 1, 5 лажици шеќер, истурете во тегла, истурете вода.
 2. Затворете го вратот со газа, оставете го на ладно место 2 дена.
 3. Откако ќе се појави филм од стартерот, исцедете ја течноста.
 4. Истурете го преостанатиот шеќер во овесот, истурете вода.
 5. Ставете го на топло место 10-15 часа.

Вирус. Квас е подготвен.

Бакнеж од цреша

Витамински десерт за пролет. Потребни се 1 кг цреши, 50 гр. шеќер, 40 гр. компир скроб, 1 литар вода, газа.

Рецепт:

 1. Измијте ги црешите, отстранете ги јамите и опашките, испасирајте.
 2. Ставете ја масата во газа, исцедете го сокот.
 3. Ставете го сокот во фрижидер, истурете ја тортата со вода, доведете до вриење.
 4. Процедете, додадете шеќер во супата, оставете да зоврие.
 5. Скроб се разредува во ладна вода, се додава во супата.
 6. Гответе на тивок оган додека не се згусне, а потоа прелијте со сокот.

Готов желе да се излади.